AGENDA

An initial course schedule is provided below but is subject to change.

Monday

  • 8h  Introduction to Sagehen Field Station: Essential survival information (Jeff Brown, Manager)
  • 9h  Course overview, some key concepts (Kondolf)
  • 9h30. Channel processes, patterns & forms, floodplain interactions (Kondolf)
  • 10h30 Break
  • 11h Riparian vegetation, channel processes, and habitats (VanDam)
  • 12h Lunch (Be dressed for the field by the end of lunch)
  • 13h Channel adjustments (Kondolf)
  • 14h Flow regime adaptation. Organisms in fluvial environments: natural history and population biology (Limm)
  • 15h Sagehen Creek: Alluvial water table and riparian vegetation, Facies and habitat mapping (Limm, VanDam, Kondolf) (Sagehen Ck below main campSmall groups prepare meadow transect and riparian/channel feature/habitat/facies map
  • 17h  Participant introductions, first meeting of project assessment teams (Nodine) (classroom, refreshments)
  • 18h30  Geologic/geomorphic overview of Truckee River basin (Adams)
  • 19h30  Dinner

Tuesday

  • 8h Alluvial sediment.  Types of sediment problems, grain entrainment and benthos adaptation, frequency and distribution of disturbance (Wilcock)
  • 9h Controls on ecosystem function. River food webs and ecosystem services (Limm)
  • 10h  Break
  • 10h30  Hydrology and hydraulics, estimating transport rates and their uncertainty. Flood frequency & flow duration, estimating critical discharge, sediment transport, uncertainty (Wilcock)
  • 11h30 Channel classification in river restoration (Kondolf)
  • 12h30  Stream table demonstration concurrent with lunch (Sytsma) Groups of appx ten rotate through for 20min each. (Be dressed for the field by the end of lunch)
  • 14h  Sagehen Creek: Monitoring bed conditions. (Sagehen Ck below main campFlow and sediment sampling methods (Shaw). Bed material mapping & sampling (Wilcock, Limm, Kondolf, Shaw)
  • 17h  Pebbles & Cheer: Analyze data from field and introduce spreadsheet exercise.
  • Calculate frequency of floods, sediment disturbance & transport (classroom, refreshments)
  • 18h30  Stream-riparian floodplain restoration in montane environments (Natali, Shaw)
  • 19h30  Dinner

Wednesday

(prepare bag lunch during breakfast)

  • 8h Incorporating sediment transport in channel design.  Equilibrium vs performance-based channel design.  (Wilcock)
  • 9h30  Field Trip to the Truckee River basin (Kondolf, Wilcock, Pittman, Litchfield, Natali, Shaw) Truckee River Gorge: human alterations and restoration strategies (Pittman); Truckee River downtown Reno: urban river restoration (Litchfield); Perrazzo Meadows: pond & plug restoration (Natali, Shaw)  (Board vans for field trip in parking area above kitchen, Optional: bring swim suit for Truckee River at Wingfield Park)
  • 17h  Assessment teams meet to compile results from field trip
  • 17h30  Discussion of observations from Truckee/Perrazzo field trip, led by project assessment teams (classroom)
  • 18h15  Overview of stream restoration in the Lake Tahoe basin, preview of Thursday’s field trip (Swanson and others)
  • 19h30  Dinner

Thursday

(prepare bag lunch during breakfast)

  • 8h  Field trip to Upper Truckee River, Truckee River Marsh, Meeks Ck, Blackwood Ck (Shaw, Swanson, Cody, Kondolf, Wilcock)  (Board vans for field trip in parking area above kitchen, Optional: bring swim suit for Lake Tahoe at Meeks Ck)
  • 18h  Teams meet to compile results from assessments of projects on field trips (classroom)
  • 18h30  Discussion of observations from field trip, led by project assessment teams (classroom)
  • 19h30 Dinner

Friday

  • 8h  Trinity River Restoration Program and geomorphic studies: large-scale restoration at the program scale, geomorphic flow basis & application (tracer rocks, riparian scour, sediment transport, release hydrographs. (McBain)  (with short break at 9h)
  • 10h15  Short break
  • 10h30  Restoring river connectivity/processes. Restoring process, Espace de Liberté (Kondolf)
  • 11h30  Learning from restoration projects: ideas and discussion (Kondolf, McBain, Natali)
  • 12h15  Lunch (pack up and clear rooms over lunch break)
  • 13h30  Student workshop: Participants present problems faced in their work for discussion. (McBain, Natali, Sytsma, Nodine, Kondolf)
  • 16h  Closing comments and discussion